Příspěvek zaměstnavateli v době částečné nezaměstnanosti
Základní podmínky
Příspěvek v době částečné nezaměstnanosti může Úřad práce poskytnout zaměstnavateli na základě dohody uzavřené s ním po předchozím souhlasu vlády, pokud na straně zaměstnavatele nastane překážka v práci z důvodu částečné nezaměstnanosti, kdy tedy zaměstnavatel:
- nemůže zaměstnancům přidělovat práci v rozsahu nejméně 20 % stanovené týdenní pracovní doby,
- již zaměstnancům poskytuje v důsledku částečné nezaměstnanosti nejméně 60 % průměrného výdělku (tzn. existuje zde již dohoda zaměstnavatele s odbory a pakliže odbory nejsou pak zde existuje vnitřní předpis zaměstnavatele) a od uzavření dohody o poskytnutí příspěvku s Úřadem práce bude poskytovat zaměstnanci tuto náhradu mzdy ve výši nejméně 70 % průměrného výdělku,
- se v dohodě o poskytnutí příspěvku zaváže, že v době sjednané pro poskytování příspěvku se zaměstnancem, na kterého bude příspěvek poskytován, nerozváže pracovní poměr z organizačních důvodů.
Žádost o příspěvek
K žádosti o příspěvek je nutné přiložit:
- doklady osvědčující skutečnosti uvedené v žádosti,
- doklad o zřízení účtu u peněžního ústavu,
- dohodu s odborovou organizací o výši poskytované náhrady mzdy, či vnitřní předpis zaměstnavatele, jestliže u tohoto nepůsobí odbory,
- podrobný popis důvodů, na základě kterých zaměstnavatel žádá o příspěvek a opatření, která již zaměstnavatel k řešení situace zavedl, zejména opatření v oblasti pracovní doby, využití konta pracovní doby nebo čerpání dovolené,
- seznam provozoven zaměstnavatele, jichž se žádost týká, včetně počtu dotčených zaměstnanců,
- popis výhledu překonání částečné nezaměstnanosti nebo živelní události.
Podmínky poskytování příspěvku
Výše příspěvku činí 20 % průměrného výdělku zaměstnance, nejvýše však 0,125násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla uzavřena dohoda o poskytnutí příspěvku. Příspěvek může být poskytován pouze v době trvání překážky v práci z důvodu částečné nezaměstnanosti nebo živelní události, a to nejdéle po dobu 6 měsíců s možností jednoho opakování o stejnou dobu; vláda může v odůvodněných případech nařízením stanovit delší dobu poskytování příspěvku.
Nařízení vlády
Začátek a konec období, ve kterém lze o příspěvek požádat, důvody, pro které může být příspěvek poskytnut, některé další podmínky vyplývající z věcných důvodů zavedení tohoto nástroje aktivní politiky zaměstnanosti, které umožní identifikovat příčinnou souvislost mezi situací zaměstnavatele a důvody aktivizace tohoto nástroje, způsob realizace tohoto nástroje, včetně jejího časového harmonogramu a vzor žádosti o příspěvek stanoví vláda nařízením – text nařízení vlády zatím k dispozici není.
Na příspěvek podle všeho není právní nárok a tento nemusí být poskytnut, přestože zákonné podmínky budou splněny. Zákon neurčuje ani žádnou lhůtu k vyřízení žádosti o příspěvek, takže nelze vyloučit její zdlouhavé vyřizování. Je možné, že nařízení vlády podmínky změní/upřesní.
Podmínky poskytnutí příspěvku (zejména tedy vydání vládního nařízení) budeme dále sledovat a jsme připraveni žádost následně připravit či její podobu konzultovat.